Meble Świata

Jak powstają meble indyjskie sprzedawane w naszym salonie?

Meble indyjskie (kolonialne i nowoczesne) powstają na pustynnych ziemiach Indii-Rajasthanie. Są ręcznie wykonywane przez tamtejszych rzemieślników, którzy od wieków przekazują sobie           z pokolenia na pokolenie tę tradycyjną  w tym rejonie sztukę. To wschodnie rzemiosło zostało zapoczątkowane przez miejscowych wytwórców, którzy przez wieki kopiowali oryginalne meble europejskie przywożone w tamte strony na przełomie XVII i XIX wieku przez licznie osiedlających się tam kolonialistów. Swój charakter meble kolonialne zawdzięczają różnorodności europejskich pierwowzorów pochodzących   z wielu krajów osiemnastowiecznej europy: Anglików, Francuzów, Portugalczyków, Holendrów i innych.
Niesłychana tolerancja i otwartość Hindusów na inne kultury i wzornictwo użytkowo-przemysłowe powoduje, że w ofercie Indii trudno byłoby nie znaleźć praktycznie wszystkich głównych nurtów stylistycznych europejskich i azjatyckich, a nawet afrykańskich. Dlatego główną cechą wyróżniającą te meble jest ich niezwykła różnorodność wzornictwa, od filigranowych szafek poprzez dziwaczne sprzęty o zagadkowym przeznaczeniu, po potężne, niemal gotyckie olbrzymie szafy. Kolorystyka zadowoli nawet najbardziej wybrednych . Wszelkie odcienie brązów, czerni      i bieli oraz bajeczne kolory uzyskiwane dzięki wielokrotnemu nakładaniu różnych barwników w to samo miejsce, lub ręcznemu malowaniu wzorów.

Do produkcji mebli indyjskich używa się litego drewna egzotycznego, takiego jak: palisander, teak, akacja indyjska, mango, sezam. Nic więc dziwnego, że waga niektórych wyrobów dochodzi nawet do kilkuset kilogramów. Tak solidny materiał gwarantuje, że przetrwają one przez wiele pokoleń. Teak jest obecnie pod ochroną dlatego meble wykonane z tego gatunku drewna są przeważnie starymi egzemplarzami lub wykonanymi współcześnie, ale z drewna z „odzysku", starego. Z tej przyczyny meble teakowe należą do grupy mebli najwyżej wycenianych ze względu na materiał, ale również walory użytkowe.

Meble indyjskie można podzielić na:

- antyki;

- antyki po renowacji (niektóre części mogą być dorabiane);
- pseudo antyki (stylizowane) wyglądające na stare;
- wykonane z całości współcześnie ale ze starego drewna;
- zupełnie nowe, wykonane z drewna świeżego, sezonowanego;
- łączone, czyli gdy większa część mebla jest wykonana współcześnie, lecz niektóre elementy są autentycznie stare (przykładem mogą być niektóre szafy, gdzie drzwi są stare, a cała reszta nowa).

Bogactwo wzornicze i niezwykła różnorodność sprawia, że każdy może wybrać dla siebie egzemplarz, który jest rzeczą piękną i trwałą a nade wszystko wyjątkową.

Oto jak powstają nasze meble:

10
11

13

12

57

31

32

34

37

38

43

42

41

45

46

49

35

36

29

 

26

25

24

20

19

18

17

16

15

14

51

 

54

55

23

56

52

53

58

 
 
nowy sklep