Dobieramy indyjskie meble kolonialne do salonu - Mebleswiata.com.pl

Dodano: 28 cze 2022


Przy doborze indyjskich mebli kolonialnych do salonu bierzemy pod uwagę przede wszystkim dwie bryły, których obecność w tego typu pomieszczeniu jest absolutną podstawą – komoda RTV i stolik kawowy. Oczywiście aranżacja salonu może zostać zupełnie subiektywnie uzupełniona innymi rodzajami mebli typu: komody (jeśli szafka RTV nie jest dla nas wystarczająco pojemna), szafki na płyty CD, DVD lub Blu-ray (z uwagi na fakt, iż z reguły to właśnie w salonie stoi sprzęt audio-video), stojaki na wino, barki czy witryny. Kluczem jest jednak to by nie przesadzić z dużą ilością mebli na ograniczonej przestrzeni, gdyż salon co do zasady jest pokojem, w którym wypoczywamy, relaksujemy się wspólnie z rodziną czy znajomymi. Jest to też swoiste centrum domowej rozrywki, w którym słuchamy muzyki czy oglądamy ulubione filmy. Nie chcielibyśmy więc, by tego typu pomieszczenie było w niepotrzebny sposób nadmiernie i przesadnie urządzone.

 

Tradycyjne indyjskie meble kolonialne do salonuKlasyczne indyjskie meble kolonialne do salonu

 

Jak wybrać indyjskie meble kolonialne do salonu?

Wróciwszy jednak do meritum – komoda RTV i stolik. Bryły te w kontekście mebli kolonialnych możemy rozważać przez pryzmat różnorodnej stylistyki, wykończenia i kolorystyki. W meblarstwie indyjskim istnieje bowiem wiele nurtów inspirowanych różnymi epokami i tradycjami rzemieślniczymi z wielu stron świata. Najbardziej tradycyjne wydają się być indyjskie meble kolonialne w klasycznej stylistyce, która w przypadku mebli skrzyniowych (komód, szafek RTV, witryn) sprowadza się do zastosowania cokołu u podstawy bryły, frezowanego wieńca przy jej szczycie oraz delikatnych akcentów w postaci tłoczonych czy rzeźbionych frontów na drzwiczkach lub szufladach. W przypadku stolików kawowych i ław indyjskich klasycyzm przejawia się w wykorzystaniu giętych nóg w stylu opium, bądź nóg toczonych, okrągłych z elementami frezowania.

 

Komoda RTV - indyjskie meble kolonialneŁawa - indyjskie meble kolonialne

 

Ciekawą alternatywą dla klasycznych mebli, które w swym wykończeniu stawiają na stonowany charakter, byłyby bogato rzeźbione bryły z kolekcji Arani czy Carved. Fronty komód oraz blaty stolików w tychże kolekcjach przepełnione są ręcznie wykonanymi, misternie poprowadzonymi rzeźbieniami z częstokroć obecnymi równocześnie, ręcznie malowanymi ornamentami. Całość zabiegów sprawia, że każdy z rzeźbionych mebli indyjskich jest prawdziwym unikatem, jedyną w swoim rodzaju perełką.

 

Brązowe meble w stylu indyjskimStolik rzeźbiony - meble w stylu indyjskim

 

Dla wielbicieli bardziej rustykalnego nurtu w meblarstwie klasycznym idealną propozycją byłyby meble, które w dużym stopniu wykorzystują metaloplastykę przy konstruowaniu brył mebli. Wstawki z metaloplastyki są obecene na frontach drzwiczek w komodach czy w blatach stolików kawowych.

 

Indyjskie meble kolonialne do salonu z litego drewnaIndyjskie meble kolonialne do salonu - stolik kawowy

 

Modernizm w meblarstwie kolonialnym

Swoistym przeciwieństwem dla klasyki scharakteryzowanej powyżej byłby styl nowoczesny, modernistyczny. W nurcie tym nie ma mowy o jakichkolwiek cokołach, wieńcach, frezowanych bądź rzeźbionych elementach. Modernizm w meblarstwie kolonialnym to skoncentrowanie na geometrii kąta prostego, gdzie nawet klasyczne metalowe uchwyty zostały zastąpione wyżłobionym otworem umiejscowionym w dolnej części frontu szuflady, umożliwiającym jej wysuwanie. Warto zauważyć, iż w kontekście stylu modernistycznego często stosuje się rozmaite, najczęściej kontrastujące ze sobą wybarwienie – najbardziej popularne są jasne brązy i miody oraz ciemne brązy i mahonie. Nowoczesne szafki pod telewizor to proste, nieskomplikowane bryły skrzyniowe wyposażone w szuflady i otwarte wnęki na sprzęt RTV ułożone konstrukcyjnie w rozmaitej konfiguracji w zależności od modelu – dla przykładu zdarzają się modele z 6 szufladami i 1 otwartą wnęką, jak również z 4 szufladami i 2 wnękami. Stoliki zaś w tym przypadku to równie nieskomplikowane meble, z blatami w formie kwadratu lub prostokąta umiejscowionego na prostych nogach, zazwyczaj o grubości co najmniej kilku cm dla uwydatnienia masywności danej bryły.

 

Modernistyczne indyjskie meble kolonialne do salonuIndyjskie meble kolonialne do salonu modernistyczne

 

Abstrahując od indyjskich mebli kolonialnych z litego drewna palisandru indyjskiego i akacji indyjskiej pojawiających się w przypadku powyżej scharakteryzowanych nurtów stylistycznych, osobne miejsce na komentarz należy się meblom egzotycznym z litego drewna mango, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność za sprawą dużej plastyczności obróbki tego gatunku drewna, dzięki czemu meble te w procesie użytkowania przez Klienta są bardzo łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Drewno mangowca indyjskiego wykorzystuje się głównie przy produkcji industrialnych mebli w stylu loft – meble te posiadają naturalny odcień drewna, surowe wykończenie, zazwyczaj są dodatkowo przecierane i bielone dla uzyskania naturalistycznego efektu. Same bryły mają dość modernistyczny charakter, podobnie jak nowoczesne meble z drzewa różanego.

 

Egzotyczne indyjskie meble kolonialneIndustrialne indyjskie meble kolonialne

 

Czymś zgoła odmiennym są przecierane pastelowymi kolorami, rzeźbione bryły inspirowane nurtem shabby chic. Fantazyjnie zastosowana kolorystyka rozjaśni każdy salon, czyniąc go unikatowym pomieszczeniem w przekroju całego domu. Atuty te sprawiają, że kolorowe meble z litego drewna mango doskonale wpiszą się również w koncepcję aranżacji pokoju dziecięcego lub młodzieżowego.

 

Pastelowe meble w stylu indyjskimMeble w stylu indyjskim z litego drewna mango

Jak widać meble kolonialne indyjskie oraz różnorodne nurty w meblarstwie kolonialnym są zaprzeczeniem nudy, dzięki czemu wiernie oddają bogactwo kulturowe tego regionu.

Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami

Zapisz się
do naszego newslettera

© 2024 Meble kolonialne MEBLE ŚWIATA. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy produkt będzie znów dostępny. Po prostu zostaw nam swój adres mailowy.
Email Quantity Twój adres mailowy nie zostanie udostępniony nikomu innemu.