Urządzamy wiatrołap lub przedpokój w stylu kolonialnym - na jakie bryły warto zwrócić uwagę? - Mebleswiata.com.pl

Dodano: 22 kw. 2022


Wiatrołap i przedpokój w stylu kolonialnym są pomieszczeniami bardzo specyficznymi w kontekście aranżacyjnym, gdyż do urządzenia tych wnętrz podchodzi się z czysto funkcjonalnego punktu widzenia. Są to z reguły stosunkowo niewielkie przestrzenie, w których każdy element musi mieć konkretne, praktyczne zastosowanie. Najpopularniejszymi bryłami stosowanymi przy urządzaniu przedpokoju są: – ławka, kufer lub inne siedzisko umożliwiające wygodne zakładanie i ściąganie obuwia; – wieszak ścienny, na którym zawiesimy nasze wierzchnie okrycie po przyjściu do domu; – konsola, która będzie nam służyć jako poręczny mebel do odłożenia kluczy czy przyniesionej korespondencji – najczęściej jest to bryła z szufladami i opcjonalnie również z półką; – lustro, w którym przejrzymy się przed wyjściem z domu.

 

meble kolonialne aranżacjemeble kolonialne aranżacje wnętrz

 

Meble kolonialne aranżacje – przykłady

Stosując w/w kolejność przy jednoczesnym odwołaniu się do stylistyki kolonialnej, w pierwszej kolejności omówione zostaną bryły mogące uchodzić za siedzisko, a więc meble takie jak ławki, kufry, skrzynie, pufoskrzynie. Z oczywistych względów meblem najbardziej predestynowanym do wiatrołapu jest ławka kolonialna, która w przekroju konstrukcji może przybierać różne formy: od prostej ławki z bocznymi oparciami z poduszką wiązaną do siedziska po modele wyposażone w dodatkowe, funkcjonalne elementy takie jak szuflady czy schowki umiejscowione pod siedziskiem. Podobną funkcję może spełniać tapicerowana pufoskrzynia lub indyjski kufer – bryły pozbawione bocznych oparć, ale posiadające znacznie większą pojemność pod wiekiem. W przypadku kufra musimy jednak pamiętać, iż jest to mebel o multifunkcjonalnym charakterze – może być sprowadzony do roli oryginalnego stolika kawowego w salonie, skrzyni na pościel w sypialni czy właśnie unikatowego siedziska w przedpokoju.

meble kolonialne przedpokójprzedpokój w stylu kolonialnym

Wieszak ścienny jest nieskomplikowaną bryłą sprowadzoną do postaci solidnej deski z litego drewna egzotycznego takiego jak palisander indyjski czy egzotycznego mango, na której umiejscowione zostały żeliwne haki do zawieszania ubrań. Jeśli chodzi o meble kolonialne aranżacje, nie może w nich zabraknąć wieszaka ściennego.  Zasadniczą kwestią jest zatem jaką ilość haków uznamy za niezbędną oraz na jaki styl wykończenia postawimy – klasyczny wieszak z drzewa różanego wybarwiony w jasnym lub ciemnym odcieniu brązu czy też model w bardziej loftowym wydaniu wykonany z mangowca indyjskiego.

 

konsola-indyjska-kolonialna-z-litego-drewna-palisandru-indyjskiegomeble kolonialne aranżacje

 

Konsola kolonialna to mebel o stosunkowo niewielkich rozmiarach, za to bardzo ustawny – idealnie wpisujący się w przekrój niewielkiego i zazwyczaj wąskiego pomieszczenia jakim jest przedpokój lub wiatrołap. Każdy przedpokój w stylu kolonialnym powinien mieć konsolę kolonialną. Konsola umiejscowiona obok siedziska, wyposażona w przestrzenne szuflady sprawi, iż nie będziemy sobie zadawać pytania o to gdzie odłożyć klucze, listy czy inne podręczne, niewielkich rozmiarów przedmioty które na co dzień nosimy w kieszeniach płaszcza czy kurtki. Wachlarz wyboru konsol kolonialnych ze względu na materiał – drewno wykonania oraz wykończenie jest niesamowicie szeroki – od brył klasycznych, przez modele modernistyczne, industrialne, loftowe po przepiękne przecierane meble inspirowane stylistyką shabby chic.

 

meble kolonialne aranżacje wnętrzmeble kolonialne przedpokój

 

Niezbędny element aranżacji przedpokoju

Meble kolonialne aranżacje wnętrz zawsze mają charakterystyczne lustro kolonialne, a więc mebel, bez którego ciężko wyobrazić sobie współcześnie zaaranżowany przedpokój. W przypadku tego rodzaju mebla możemy postawić na proste, modernistyczne ramy licowane do kąta prostego lub misternie rzeźbione modele, które stylowo podkreślą wystrój wnętrza. Alternatywą byłyby rustykalne ramy z palisandru indyjskiego wykorzystujące ciemne wstawki z metaloplatyki czy ażurowe lustra z ramą z litego drewna mango reprezentujące egzotyczny, wręcz orientalny charakter meblarstwa kolonialnego.

Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami

Zapisz się
do naszego newslettera

© 2024 Meble kolonialne MEBLE ŚWIATA. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy produkt będzie znów dostępny. Po prostu zostaw nam swój adres mailowy.
Email Quantity Twój adres mailowy nie zostanie udostępniony nikomu innemu.